با انتخاب هیوا هاست به عنوان ثبت کننده دامین خود از مزایای آن بهره مند می شوید

نام دامنه مورد نظر خود را بررسی کنید.
loading
لطفا نام دامنه خود را وارد کنید.
لطفا نام دامنه خود را وارد کنید.

اطلاعات پسوندها

com.

net.

org.

ir.

پسوندی که هرگز از مد نخواهد افتاد

معادل کلمه تجاری (Commercial)، به طور گسترده ای در جهان مورد استفاده قرار می گیرد. بیشتر کسب و کار ها ترجیح می دهندبا یک دامنه com. که پسوند معتبری است در فضای مجازی دیده شوند .

معادل کلمه شبکه (Network) و معمول ترین پسوند جهت کسب و کارهای مرتبط با خدمات اینترنتی است.

معادل کلمه سازمان (Organization) است، که یکی از معروف ترین پسوند های عمومی از سال 2003 به شمار می رود .

دامنه سطح بالای کشور ایران (CCTLD) مخفف کلمه IRAN است که توسط پژوهشگاه دانش های بنیادی ثبت می شود .

بررسی دامنه در دسترس
loading
لطفا نام دامنه خود را وارد کنید.
لطفا نام دامنه خود را وارد کنید.
دانستنیهای دامنه

قوانین ثبت دامین

قوانین بین المللی

قوانین کلی

موارد استثناء

قوانین ملی ( ir. )

قوانین کلی

موارد استثناء

پروسه عملیاتی دامین

پروسه و چرخه عملیاتی دامین های بین المللی

دانستنیهای دامنه

نمودار فوق چرخه حیات دامین ها را طبق قوانین موسسه ICANN نشان می دهد. توجه داشته باشید که دامین های ir از این قاعده مستثنی می باشند.
مشاهده چرخه حیات دامنه های ir

آزاد(Available)

در این دوره دامین برای ثبت آزاد می باشد و می توان با پرداخت هزینه ثبت دامین آن را به نام خود ثبت نمود.

فعال (Active)

در این دوره دامین فعال بوده و مالک آن می تواند در هر زمان دامین را تمدید نماید. مدت تمدید به انتهای مدت اعتبار دامین اضافه خواهد شد همچنین مدت اعتبار دامین نمی تواند بیش از 10 سال از تاریخ جاری باشد.

منقضی (Expired)

در صورتی که در دوره Active دامین، تمدید صورت نگیرد، در این دوره دامین غیر فعال خواهد شد. البته در طول این دوره مالک دامین می تواند با پرداخت هزینه تمدید، آن را مجددا تمدید نموده و به حالت Active بازگرداند.

دوره بازخرید (Redemption Grace Period)

پس از گذشت 45 روز از تاریخ انقضای دامین این دوره 30 روزه آغاز می شود در این دوره همانند دوره Expired دامین غیر فعال می باشد. در این دوره تمدید دامین تنها توسط مالک دامین و با پرداخت مبلغ جریمه 120 دلاری مازاد بر هزینه تمدید دامین امکان پذیر است.

دوره حذف(Pending Deletion)

در این دوره 5 روزه حتی مالک دامین نیز نمی تواند دامین را تمدید کند و پس از اتمام این دوره دامین برای ثبت مجدد توسط همگان آزاد خواهد شد و به حالت Available درخواهد آمد .

چرخه عملیاتی دامین IR

دانستنیهای دامنه

نمودار فوق چرخه حیات دامین های IR را طبق قوانین پژوهشگاه دانشهای بنیادی نشان می دهد.

آزاد(Available)

در این دوره دامین برای ثبت آزاد می باشد و می توان با پرداخت هزینه ثبت دامین آن را به نام خود ثبت نمود.

فعال (Active)

در این دوره دامین فعال بوده و مالک آن می تواند در هر زمان آنرا تمدید نماید. مدت تمدید به انتهای مدت اعتبار آن اضافه خواهد شد همچنین مدت اعتبار دامین نمی تواند بیش از 5 سال از تاریخ جاری باشد.

منقضی (Expired)

در صورتی که در دوره Active دامین، دامین تمدید نشود. در این دوره 30 روزه دامین غیر فعال خواهد شد. البته در طول این دوره 30 روزه مالک دامین می تواند با پرداخت هزینه تمدید، دامین را مجددا تمدید نموده و به حالت Active بازگرداند.

دوره قفل(Lock)

در این دوره 30 روزه مالک دامین می تواند با پرداخت 120.000 ریال جریمه دامین را تمدید کند و پس از اتمام این دوره دامین برای ثبت مجدد توسط همگان آزاد خواهد شد و به حالت Available درخواهد آمد.

دوره حذف(Pending Deletion)

در این دوره حتی مالک دامین نیز نمی تواند دامین را تمدید کند و پس از اتمام این دوره دامین برای ثبت مجدد توسط همگان آزاد خواهد شد و به حالت Available درخواهد آمد.

نحوه انتقال

نحوه انتقال دامین های بین المللی

جهت انتقال دامین بین المللی به هیوا هاست لازم است مراحل زیر را طی کنید.

  • مطابق با قوانین ICANN می بایست حداقل 60 روز از ثبت و یا انتقال دامین به شرکت ثبت کننده فعلی گذشته باشد.
  • حداقل10 تا 15 تا تاریخ انقضا دامین فرصت باقی مانده باشد.
  • با شرکت ثبت کننده فعلی دامین خود تماس حاصل نمایید تا دامین شما را unlock کند و همچنین کد authorization را دریافت نمایید.
  • با بررسی ایمیل مندرج در بخش Registrant و Administrator اطلاعات هویتی دامین مطمئن شوید شما ایمیل مدیریت دامین دسترسی دارد
  • به ایمیل وارد شده در پرتال کاربری جهت تائید روند انتقال دسترسی داشته باشید
  • در بخش سفارش آنلاین سایت هیوا هاست، سفارش انتقال دامین را ثبت کنید و در مرحله اول سفارش کد انتقال (Authorization Code) را وارد کنید
  • پس از مدت کوتاهی ایمیلی مبنی بر تایید انجام انتقال به ایمیلهای مندرج در اطلاعات هویتی دامین ارسال خواهد شد. مطابق با روشی که در ایمیل شرح داده شده است، انجام انتقال را تایید کنید.
  • پس از گذشت چند روز ایمیل دیگری مبنی بر تایید نهایی انتقال ارسال خواهد شد در صورتی که به آن ایمیل هیچ پاسخی ندهید، در نهایت پس از گذشت چند روز دیگر منتقل خواهد شد
  • پس از انتقال موفقیت آمیز دامین، به پرتال کاربران هیوا هاست مراجعه کنید و اطلاعات مالکیت دامین خود را بروز کنید
نحوه انتقال دامین ir به هیوا هاست

جهت انتقال دامین .ir کافی است رابط مالی، فنی و اداری دامین خود را روی شناسه هیوا هاست ir50-irnic قرار دهید.
سپس وارد پرتال کاربری خود در هیوا هاست شده و از بخش پرتال پشتیبانی ،درخواستی مبنی بر افزودن این نام دامنه به مجموعه سرویس های موجود در کاربری خود ارسال نمایید. انتقال دامین با پسوند ir هزینه ندارد و دامین شما به صورت رایگان منتقل شده و پس از انتقال به هیوا هاست می توانید از تمامی خدمات دامین هیوا هاست برای این دامنه بهره مند شوید.

خدمات تغییر Name server

با انتخاب گزینه تغییر DNS قادر خواهید بود میزبانی وب خود را از مجموعه سرویس های هیوا هاست انتخاب کنید .ضروری است بعد از سفارش پلان میزبانی، بسته به نوع پلان خریداری شده نام سرور ها را تغییر دهید .
در این حالت امکان مدیریت از طریق کنترل پنل هیوا هاست و بهره مندی از مزایای ثبت دامین هیوا هاست برای دامین شما امکان پذیر نیست.